– MHP Lideri Bahçeli’den Koronavirüs Açıklaması.
1072 okunma

– MHP Lideri Bahçeli’den Koronavirüs Açıklaması.

19 Mart 2020 13:49
– MHP Lideri Bahçeli’den Koronavirüs Açıklaması.
0

BEĞENDİM

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Yeni Koronavirüs veya Kovid-19 Hastalığıyla İlgili Alınan Sağlık, Sosyal ve Ekonomik Tedbirlerle” ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.
Açıklamasında yaşanan salgının önemine dikkat çeken Devlet Bahçeli; Ülkemiz açısından önemli olan virüs kuşatmasını birlik ve beraberlik şuuruyla göğüslemek, doğabilecek hasar ve zararları kademe kademe azaltmaktır. İnsanı yaşatarak devlet ve millet bekamız muhafaza edilecektir.” Dedi.
Bu dönemin atlatılması için uyarıların dikkate alınmasını ve tedbirlere yerine getirilmesinin önemine değinen Bahçeli, şu ifadelere yer verdi; “İnsanlık tarihi yaygın savaşların, aynı zamanda salgın hastalıkların da tarihidir. Hayvanların evcilleştirilmesi, tarım devrimi, kent hayatının tezahür etmesiyle birlikte insan vücuduna yararlı ve zararlı bakteriler dolaşıma girerek beşeriyetin varlığına doğrudan tesir etmeye başlamıştır.
Yüzyıllar içinde pek çok salgın hastalık ya belirli bir bölgeyle sınırlı kalmış ya da küresel düzeyde yayılma özelliği göstermiştir.
14’üncü yüzyılda Avrupa’yı kasıp kavuran Kara Veba, 15’inci yüzyılda Amerika kıtasını yıkıp geçen Çiçek Hastalığı bunlardan sadece bazılarıdır.
Doğu ile batının kavşak noktasında bulunan Anadolu coğrafyası salgın hastalıklardan her devirde ziyadesiyle etkilenmiştir.
Bilim ve teknikte yaşanan gelişmeler asırlar içinde ortaya çıkan salgın hastalıkların tedavisinde insanlığa eşsiz imkân ve fırsatlar sunmuş, öldürücü virüslerin kökü böylelikle kurutulmuştur.

Koruyucu sağlık ve tedavi hizmetleriyle eşzamanlı ilerleyen ve gelişen ilaç sektörü insanlığı pek çok hastalığın musibetinden korumuş, can kayıplarını doğal olarak engellemiştir.
Beşeriyet hâlihazırda dehşet saçan KOVİD-19 tehdidiyle karşı karşıyadır.
Yeni Koronavirüs hastalığı küresel bir salgın haline bürünerek aşama aşama bütün kıtalara sıçramış ve sirayet etmiştir.
Aralık 2019’da ilk kez Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde görülen KOVİD-19 hastalığının günbegün dalga boyu yükselerek çok sayıda ülkeye farklı kanallardan bulaştığı ortadadır.
Gidişatın vahim tehlikesini teşhis ve tespit eden Dünya Sağlık Örgütü anında harekete geçerek 11 Mart 2020 tarihinde dünya genelinde KOVİD-19 salgınını ilan etmiştir.
Bu kapsamda çok sayıda ülke, sınırlarını hava ve karayolu trafiğine kapatmış, sosyal hayatı izole etmenin yanında önleyici sağlık tedbirlerini sert ve seri şekilde almıştır.
Dünya üzerinde KOVİD-19 hastalığına yakalanan insan sayısı 200 bine ulaşmış, ölüm vakaları da 8 bini geçmiştir.
Türkiye’de ilk vaka 11 Mart 2020’de görülmüş, dün itibariyle de bu sayı 191’e çıkmıştır.
Bu süreçte KOVİD-19 hastalığından dolayı iki vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.
Vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyor, halen tedavisi süren vatandaşlarımızın da bir an önce şifa bulmalarını niyaz ediyorum.
Türkiye hastalık ortaya çıkar çıkmaz engelleyici tedbirleri sıkı bir şekilde almaya dikkat ve titizlikle özen göstermiştir.
Nitekim 6 Ocak 2020’de Sağlık Bakanlığı bünyesinde bir operasyon merkezi kurulmuş, 10 Ocak 2020’de de Bilim Kurulu teşekkül ettirilerek ölümcül virüsün gelişmesi sıcak takibe alınmıştır.
Hiçbir ihmale, hiçbir gevşekliğe, hiçbir duyarsızlığa müsaade edilmemiştir.
Sağlık Bakanlığı süreci müessir ve müspet ölçüde yönetmiş, kamuoyu doğru zamanda isabetle bilgilendirilmiştir.

Devlet tüm kurum ve kurullarıyla seferber edilmiştir.
Hükümet tarihi nitelikli görevini muvaffakiyetle yerine getirmiştir.
Habis virüs etrafımızdaki ülkelerde ciddi kayıp ve yıkımlara yol açmışken, Türkiye’ye gecikmeli ve sınırlı ölçülerde yayılması alınan müteyakkız önlemlerin sayesindedir.
Elbette KOVİD-19 hastalığının yol açacağı sosyal, ekonomik ve siyasal sonuçlar olacaktır ve bugünden öngörülmektedir.
Ancak bu sonuçların seviyesi ve çerçevesi hakkında tam ve kesin bir hüküm vermek içinde bulunduğumuz kırılgan, değişken ve zorlu süreçte neredeyse imkânsıza yakındır.
Sadece Türkiye değil, bütün ülkeler KOVİD-19 hastalığına her yönüyle maruz ve muhataptır.
Şurası açıktır ki, dünya artık eski dünya olmayacaktır.
Ülkemiz açısından önemli olan virüs kuşatmasını birlik ve beraberlik şuuruyla göğüslemek, doğabilecek hasar ve zararları kademe kademe azaltmaktır.
İnsanı yaşatarak devlet ve millet bekamız muhafaza edilecektir.
Kaldı ki başka bir seçeneğimiz de yoktur.
Derinlikli ve tesirli tedbirlerle hem panik havası sönecek hem de tahribat zaman içinde tamir ve telafi edilecektir.
Sayın Cumhurbaşkanımızın dün itibariyle açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Destek Paketi toplamda 100 milyar TL’lik bir kaynağın devreye alındığını göstermektedir.
KOVİD-19 hastalığıyla mücadelede hep bir adım önde yer alan ülkemiz ihtiyaç duyulan her teşebbüs ve girişimi tereddütsüz ifa etmektedir.
Türkiye ekonomisi için karamsar senaryo yazanlar ters köşeye yatmışlardır.
Olumsuz bekleyişler bertaraf edilmiştir.
Kötümser tablo çizenler bir yanda niyetlerinin kötülüğüne diğer yanda da yalın gerçekleri kavrayamamanın cehaletine mağlup olmuşlardır.
KOVİD-19 salgınının sosyal ve ekonomik neticelerini olabilecek en az düzeye çekilebilmek için açıklanan 21 maddelik tedbir paketi hayırlı bir adım, çok yararlı bir gelişmedir.

Milliyetçi Hareket Partisi “Ekonomik İstikrar Kalkanı Destek Planı”nı yürekten desteklemektedir.
Aziz milletimiz metin ve müsterih olmalıdır, ekonominin çarkları dönecek, risklerle dolu bu felaket dönemi mutlaka aşılacaktır.
Sosyal medyada provokasyon yapanlar, akılları bulandırıp korku atmosferi oluşturmaya çalışanlar virüsten daha tehlikeli ahlaksızlardır.
İyi günde, kötü günde bir ve bütün olan Türk milleti, tüm dünyayı sarıp sarmalayan KOVİD-19 hastalığını Allah’ın izniyle yenecek dirayete, deneyime ve bilimsel zihniyete sahiptir.
Bugünler geçecektir.
Hayat normale dönecektir.
Türkiye bugünkü karanlıktan güçlenerek çıkacaktır.
Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulu’muzun haricinde hiçbir açıklamaya itibar etmemek çok önemlidir.
Telaşa kapılmadan, şüpheye düşmeden, birbirimize güvenerek, mümkün mertebe evlerde kalarak, devlet ve millet kenetlenmesiyle virüsün alanı daraltılacak, sonra da tasfiye edilecektir.
İnancım ve beklentim budur.
Türkiye’nin her yöresinde üstün bir adanmışlıkla görev yapan doktorlarımıza, hemşirelerimize ve bütün sağlık personelimize güvenimiz ve desteğimiz tamdır.
Hükümetin alacağı her kararın arkasında duracağımızı, üzerimize ne düşüyorsa yerine getireceğimizi bu vesileyle ifade etmek boyun borcudur.
Türk milleti daha nice sorun ve sıkıntılara dayanacak kudrete haizdir.
Bir olursak, yardımlaşma ve dayanışmamızı diri tutarsak her engeli aşmamız mümkündür.
Sağlık alanında stratejik ve operasyonel başarılarımızın katlanarak büyüyeceğinden, KOVİD-19 salgınının muhakkak alt edileceğinden en ufak şüphe duymuyor, aziz milletimize sabırlı ve sağlıklı günler diliyorum.
Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımız nezdinde, başta Sağlık Bakanımız olmak üzere hükümetimizi tebrik ediyorum.

Allah bizleri her türlü hastalıktan, beladan, kazadan ve dermansız dertten korusun diyorum.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

PUAN DURUMU

O G P
 1. Galatasaray

  38 +66 102
 2. Fenerbahçe

  38 +68 99
 3. Trabzonspor

  38 +19 67
 4. Başakşehir

  38 +14 61
 5. Kasımpaşa

  38 -3 56
 6. Genişlet
 7. Beşiktaş

  38 +5 56
 8. Sivasspor

  38 -7 54
 9. Alanyaspor

  38 +3 52
 10. Ç. Rizespor

  38 -10 50
 11. Antalyaspor

  38 -5 49
 12. Gaziantep FK

  38 -7 44
 13. Adana Demir

  38 -7 44
 14. Samsunspor

  38 -10 43
 15. Kayserispor

  38 -13 42
 16. Hatayspor

  38 -7 41
 17. Konyaspor

  38 -13 41
 18. MKE Ankaragücü

  38 -6 40
 19. Karagümrük

  38 -3 40
 20. Pendikspor

  38 -31 37
 21. İstanbulspor

  38 -53 16
PUAN DURUMU

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.